blog
ksiaze-i-zebrak
Książę i żebrak, czy wiesz kim będziesz jutro?

Dzisiaj jesteś wspaniała, mądra, wykształcona. Masz przy sobie przyjaciół, rodzinę, pracę. Wyjeżdżasz na wakacje, odkrywasz pasję i czujesz, że to co najlepsze jeszcze przed Tobą.

W czasie konsultacji mentorskich słyszę piękne, niesamowite historie życia. Przedsiębiorcze, ambitne właścicielki firm z terenu całej Polski, opowiadają mi o tym co zbudowały, jaką pozycję na rynku zdobyły. Nie zawsze myślą o tym, dokąd ich obecna praca ma doprowadzić?

Ile z Was, prowadzących własną firmę, może powiedzieć: Pracuję i rozwijam własny biznes tak, by za 20… 30 lat mieć takie same możliwości jak dzisiaj?

Wiesz kim jesteś dzisiaj, czy wiesz kim będziesz jutro?

Wiele utalentowanych kobiet, będzie cierpieć niedostatek. Dzisiaj skupiają się na perfekcji i tworzeniu „lepszego hamburgera” a mało wiedzą o systemie biznesu, który pozwoliłby im tego hamburgera sprzedawać. Kiedy patrzę na grupę kilkuset kobiet, które mają ambicję stać się zamożnymi, widzę, że duży brak to umiejętności sprzedażowe i brak zrozumienia zmieniających się zasad rynku.

Kiedy pytam przedsiębiorcę, jak trafiają do Ciebie klienci, słyszę strona internetowa, pozycjonowanie, kampanie w kanałach społecznościowych, rekomendacje, branżowy networking. To, co było wczoraj, jutro może nie wystarczać. Poprzeczka została podniesiona. Klient przejął dowodzenie. Informacje o produktach i usługach są darmowe i dostępne dla kupujących 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Dostęp do wartościowych treści, informacji stał się praktycznie nieograniczony i darmowy. I w tym momencie na horyzoncie pojawia się SIŁA MARKI. Każdy przedsiębiorca, który chce zdobyć lojalnych klientów, powinien znaleźć sposób, aby zmienić pasywnie zadowolonych klientów w orędowników marki, a tym samym promotorów swoich produktów oraz usług. To wymaga zmiany w myśleniu i wyjścia poza schemat. Dzisiaj przedsiębiorca musi być autentyczny i dobry w tym co robi.

O życiowym sukcesie będzie decydowała wartość, jaką wypracuje i pozostawi po sobie.

 Umiejętność tworzenia więzi z klientem daje autentyczną przewagę. Takie talenty, jak mówienie, pisanie, negocjowanie w dużej mierze będą rozstrzygać o Twojej przyszłości jako przedsiębiorcy, ale nie są wystarczające. Masz rację, złoszcząc się na szkołę i nauczycieli – nikt nie przygotował Cię do roli przedsiębiorcy.

Pamiętam historię Agnieszki. Dwa lata temu założyła firmę ogrodniczą, zdobyła dużą dotację na park maszynowy. Ubiegły rok był pełen sukcesów, klienci czekali w kolejce, zatrudniła ludzi do ekipy wykonawczej, architektów zieleni, stworzyła biuro projektowe, szkoliła ludzi, inwestowała. Dzisiaj nowy sezon to jedno wielkie zaskoczenie… Przecież wszystko było sprawdzone, ten sezon ogrodniczy miał być takim samym sukcesem. Klientów mało, praca jeszcze się nie rozpoczęła a płace, zobowiązania, koszty te same. Co się stało? Rynek czy zaniedbania? Szukanie winnych. Może to i tamto, ale okazuje się, że sukces wyprzedził umiejętności. Budując biznes bierz pod uwagę swoją wiedzę i umiejętności z zakresu tworzenia i zarządzania biznesem. I smutna refleksja, na rynku nie ma studiów dostosowanych do sytuacji czy poziomu przedsiębiorcy, właściciela małej i średniej firmy.

Zrzut ekranu 2016-03-11 o 20.28.28

Wyobraź sobie swój cel… za 10, 20 lat, firma z solidnym przychodem, Ty ekspert w swojej dziedzinie cieszysz się sobą, zadowolona z życia, rodziny, pracy.
Uwierz, tu gdzie jesteś dzisiaj, rozpoczyna się DROGA do celu. Nie ważne, czy zaczynasz przygodę z biznesem, czy prowadzisz firmę od kilkunastu lat, potrzebujesz silnej marki osobistej. Ludzie chcą autentyczności, a nie bajek. Twoja narracja dotycząca firmy nie może być wymyślona przez agencję reklamową. Jesteś w swojej firmie dyrygentem orkiestry i firma jest tym co w danej chwili prezentujesz.

Wyznaczanie celów w budowaniu osobistej marki wymaga rozwagi. Paradoksalnie łatwo wyznaczać sobie ambitne cele i wierzyć, że wszystko się uda. Lubimy błyszczące, wzniosłe cele, ponieważ łatwiej rozgrzeszyć się przed sobą, gdy ich nie osiągamy.

Dlatego,

  1. przekonaj siebie, że to, co chcesz zdobyć, osiągnąć stanowi prawdziwą wartość, tylko wtedy zawalczysz i nie odpuścisz.
  2. przekonaj siebie, że chcesz budować firmę, budować swoją pozycję eksperta, nie planuj tylko na przetrwanie.
  3. przekonaj siebie, że chcesz być marką, która wnosi radość, lepszą jakość w życie innych ludzi.
  4. przekonaj się, czy to, czego pragniesz, warte jest kruszenia kopii i wysiłku.

WARTO przyjrzeć się sobie w drodze do celu, WARTO zobaczyć cel z innej perspektywy, WARTO pytać się siebie, czy to co chcesz osiągnąć da Ci radość i satysfakcję. Wtedy budowanie marki będzie spójne z stylem życia i wyborami.
Kiedy zdecydujesz, że coś jest dla ciebie ważne, poświęć temu swoje emocje, myśli i nieustannie się na tym skupiaj, w końcu zauważysz jasno wszystkie możliwości, które ułatwią ci osiągnięcie celu.

PNIJ SIĘ WYSOKO. TWOJĄ METĄ NIEBO, TWOIM CELEM GWIAZDA.
Bądź widzialna marką!

Related Posts

Zostaw komentarz