Blog Master Personal Branding
by Ewa Czertak

Żyjemy w świecie, gdzie każdy chce, aby jego nazwisko stało się marką i to najlepiej w trybie ekspresowym. Dlaczego budowanie marki osobistej wymaga czasu? To trudne, gdy mówisz, że potrzeba na to 3, 5,10 lat - przecież w tym czasie chcemy już dawno być na etapie odcinania kuponów.

Maxwell Maltz w 1960 roku opublikował pierwsze wydanie książki "Psychocybernetyka". Do dzisiaj książkę przeczytało blisko 30 milionów osób. Był chirurgiem plastycznym i po wielu latach zauważył pewną prawidłowość. Otóż są osoby, które po wykonanej operacji chirurgicznej, wykorzystują swój potencjał, realizują odkładane marzenia. Są także osoby, którym usunięto defekt fizyczny, a mimo to nadal pozostają nieszczęśliwe. I tu doktor Maltz odkrył prawidłowość, jeśli osoba przed operacją miała pozytywny obraz siebie i uważała świat za piękny i wartościowy, to operacja przywracała jej ten obraz świata na zewnątrz. Wtedy wszystko wracało na swoje miejsce a ona zyskiwała dodatkową parę skrzydeł. Natomiast, jeśli ktoś miał zły obraz siebie, negatywne nastawienie do ludzi, poczucie krzywdy i zagrożenia, operacja nic nie zmieniała  - a wręcz powodowała frustrację. Ta osoba nie widziała pozytywnej zmiany w życiu i w sobie.

Budowanie marki wymaga czasu, ponieważ my zwyczajnie nie jesteśmy przygotowani na taką "operację" upiększającą. Marka wydobędzie i spotęguje to, co w Tobie siedzi, Twoje nawyki, postawy, jak patrzysz na świat i ludzi. Marka ma wzbudzać pozytywne emocje wśród odbiorców i tak się dzieje, jeśli Ty sama jesteś pozytywna. Nic się nie ukryje, jesteśmy postawieni na świeczniku, widoczni, a to wiąże się z oceną innych.

Specjaliści od tworzenia wizerunku, twierdzą coś innego: możesz zabłysnąć w sekundę i stać się gwiazdą w sieci. Przedsiębiorca również, może przeczytać kilka książek, wynająć eksperta budowania marki i ten określi mu wspaniałą strategię, jak stworzyć renomę nazwiska. Z doświadczenia wiem, że to jednak nie działa w dłuższej perspektywie. Na krótką metę budujemy swój pomnik, który zwie się marką, a później nie dorastamy do własnego mitu. Pozwól sobie na spokojny start  i daj sobie czas na tworzenie siebie, wzrastanie, dojrzewanie.

Budowanie marki, w dłuższej perspektywie czasu, oznacza być dla siebie wyrozumiałym. To znaczy także śmiać się z popełnianych przez siebie głupot, nie oczekiwać, że jutro będziesz ideałem. Dać sobie czas, podobnie jak jesienne zbiory, który potrzebują dużo czasu, by zakwitnąć, by ukazać całą swą naturę. Jeśli startujesz z osobistą marką, bądź cierpliwa i pozwól wszystkiemu dojrzeć. Wszystko ma swój czas. Wzrastaj razem ze swoją marką.

Marto polecam biografię Marii Callas. Budowanie marki to całe jej życie, dopięła swego, ale ogromnym kosztem zdrowia i szczęścia rodzinnego. Tego możemy uniknąć dając sobie czas na poznanie siebie i organiczne wzrastanie. W życiorysie Marii Callas inspiruje determinacja w drodze do pozycji najwybitniejszej śpiewaczki operowej świata, królowej La Scali. Jej życie to ciągła koncentracja, doskonalenie i ciężka praca. Wiele tam bólu, łez, lekcji pokory. Wiedziała co to znaczy realizować własną misję życiową i być wierną sobie.
"Caruso, Titta Ruffo (...) wszyscy oni byli bez mała cudem. Doskonalili technikę wokalną, nie mieli jednak geniuszu Callas, nie rzucili też tak naprawdę nowego światła na swoją sztukę. Callas nie była cudem. Ona także została szczodrze obdarowana przez naturę, ale te boskie dary otrzymała w postaci surowej. Do wszystkiego musiała dochodzić przez pracę, determinację i bezgraniczne poświęcenie."

Jeśli budujesz markę osobistą, bo masz pasję i talent, to za mało.


1. Ile masz w sobie determinacji, by odnieść sukces?
2. Czy jesteś gotowa zrezygnować z wszystkiego co dekoncentruje i odciąga od celu?
3. Czy całą sobą pragniesz celu, jakiemu chcesz się poświecić?

Polecane lektury:

  1. Maria Callas, Primadonna stulecia, Anne Edwards
  2. 8 nawyk. Od efektywności do wielkości i odkrycia własnego głosu, Stephen R. Covey
  3. Obudź w sobie olbrzyma... i miej wpływ na całe swoje życie - od zaraz, Anthony Robbins

Zobacz także Część 1 cyklu Marta pyta

Autor

Ewa Czertak

Ekspert i praktyk personal branding dla przedsiębiorców, mentor, mówca motywacyjny. Prezes Akademii Marki z Klasą, wspólnik Business Unlimited Sp. J., Master Business Trener, level superior, od 2004 Certyfikowany coach ICC, praktyk storytellingu, prelegentka konferencji, autorka artykułów o marce, pisze bloga Master Personal Branding. Twórca programu kursu budowania marki przedsiębiorcy Personal Branding „Bądź widzialna marką” oraz Akademii Mentora, która szkoli i rozwija przedsiębiorców do roli mentorek biznesu. Współtworzy Lady Business Club. Ekspert portalu Centrum Kariery Golden Line oraz Brand24. Lubi aktywnie spędzać czas wolny, biega, jest maratończykiem, jeździ konno. Jej misja to: Czynić ludzi Wielkimi.

Od 2008 roku pracuje z Top menadżerami BZ WBK, przygotowuje do inspirujących wystąpień publicznych oraz wdraża skuteczne metody prezentowania osobistej marki w środowisku biznesowym.

Działaniem daje przykład, że szlachetność w zachowaniu, wyglądzie, mowie przekłada się na szlachetność w biznesie i relacje z klientami.

Ludzie zawsze obarczają okoliczności winą za to, kim są. A ja nie wierzę we wpływ okoliczności. Ci, którzy do czegoś dochodzą, wstają i szukają odpowiednich okoliczności, a jeśli ich nie znajdują, sami je tworzą.” G.Shaw


CZYTAJ TAKŻE


17.04.2018

Miejsce pracy jako szkoła...

czytaj więcej
04.04.2018

Rzuć robotę i znajdź swoj...

czytaj więcej
19.02.2018

O złym guście, trendach i...

czytaj więcej
12.02.2018

Za każdą marką stoi jej p...

czytaj więcej
29.01.2018

Kierując uwagę na zewnątr...

czytaj więcej
04.10.2017

Marka z przepisu lekarza....

czytaj więcej

Kim jestem

Mam na imię Ewa, mam 47 lat, jestem od 15 lat przedsiębiorcą i praktykiem budowania marki osobistej, mentorem i trenerem biznesu. Do dzisiaj uczestniczyłam w tworzeniu osobistych marek ponad 240 właścicielek firm z terenu całej Polski. Rozwiązuję problemy przedsiębiorców, ponieważ daję dostęp do wiedzy, narzędzi, ekspertów. Piszę z perspektywy praktyka personal brandingu i jako przykład działającej marki osobistej właściciela firmy. Piszę o tym, jak budować markę osobistą prawdziwą, wartościową, silną. Poruszam różne tematy: budowanie tożsamości marki, integrowanie marki osobistej z marką firmy, marka online, zwiększenie sprzedaży, etykieta biznesowa, wizerunek marki, reputacja marki, marketing osobisty, PR. Piszę o tym wszystkim, co - w moim przekonaniu - prowadzi do wzmocnienia renomy nazwiska w świecie biznesu. czytaj więcej

Tagi

autentyczna marka budowanie marki dekalog marki ewa czertak hobby magia życia mama z klasą marka osobista marka w sieci Marka z klasą marzenie osobista marka personal branding reputacja reputacja marki storytelling styl sztuka życia wielka marka wizerunek marki