blog
kiedy-stajesz-sie
Kiedy stajesz się osobą publiczną?

Osoba publiczna, zgodnie z definicją encyklopedyczną, wykonuje funkcje publiczne lub przez inną swoją działalność zawodową, gospodarczą, społeczną, polityczną, kulturalną wpływa znacząco na funkcjonowanie społeczeństwa.

Jak ocenić, na ile Twoja działalność przedsiębiorcy, freelansera czy właściciela jednoosobowej firmy wpływa na funkcjonowanie społeczeństwa?

Każdy z nas ma jakąś historię, krąg bliskich, znajomych, klientów, sukcesy i porażki na koncie. Nauczyliśmy się poruszać nawykowo jak w zamkniętym rewirze. Każdy ma inny rewir życia i działania. Dla jednych będą to codzienne podróże na trasie dom-praca, dla innych dzielnica-miasto-państwo-kontynent. Stałe trasy, zadania, przyjaźni ludzie, znani wrogowie. Więc na logikę wydaje Ci się, że Twoje działania mają zasięg zawsze ograniczony, dlatego nie podlegasz dyscyplinie wizerunku osoby publicznej, tak jak polityk, dyplomata, dziennikarz. Łatwo przychodzi nam się rozgrzeszyć, kiedy oceniamy osobistą rozpoznawalność. Jeśli portale plotkarskie nie wiedzą o naszym istnieniu, szanowane media nie zapraszają do wywiadu, nie występuję jako prelegent to oznacza jedno – nie jestem osobą publiczną.

Dla kogo w takim razie profil publiczny marki osobistej i świadome budowanie rozpoznawalności? Czy możesz spokojnie cieszyć się anonimowością?

Zacznę od wyjaśnienia, czym jest profil publiczny. Do języka potocznego to określenie weszło wraz z mediami społecznościowymi. Użytkownik FB, wie, że profil publiczny pokazuje, co widzą inne osoby niezalogowane do Facebooka po kliknięciu linku do jego profilu na Facebooku w wynikach wyszukiwarek.

Zawartość publiczną może zobaczyć każdy, w tym osoby, których nie znamy, osoby niebędące użytkownikami Facebooka oraz osoby, które korzystają z innych mediów oraz innych witryn internetowych (chyba, że świadomie skorzystasz z możliwych ustawień prywatności FB). Na przykład jeśli korzystasz z usług FB, aby skomentować w czasie rzeczywistym program telewizyjny, Twój komentarz może pojawić się w tym programie lub w innym miejscu na Facebooku. Na Linkedin twój profil publiczny jest wyświetlany, gdy inne osoby wyszukują Ciebie, korzystając z publicznie dostępnych wyszukiwarek internetowych, takich jak Google, Yahoo, Bing. Trochę zaczyna być przerażająco, jeśli nie zdajesz sobie sprawy, jaki status przyznałeś sobie stając się użytkownikiem internetu.

Rozszerzając znaczenie profilu publicznego, są to wszystkie informacje dostępne na twój temat w sieci i poza nią. W tym układzie jesteś osobą publiczną w momencie stania się użytkownikiem internetu. Dajesz dostęp milionom ludzi do informacji o sobie i swoich działaniach.

Wiesław Jerzy Johann, były sędzia Trybunału Konstytucyjnego definiuje, osoby publiczne jako te, które sprawują funkcję publiczną i znajdują się w sferze zainteresowania opinii publicznej.

Natomiast Sąd Najwyższy doprecyzował w 2007 r., sygn. I CSK 134/07, kto znajduje się w sferze zainteresowań opinii publicznej. „Określenie »grono osób powszechnie znanych«, obejmuje osoby, które wprost lub w sposób dorozumiany godzą się na podawanie do publicznej wiadomości wiedzy o swoim życiu. Nie są to jednak tylko aktorzy, piosenkarze lub politycy, lecz także osoby prowadzące inną działalność, na przykład gospodarczą lub społeczną”.

Powtórzę, stajesz się osobą publiczną w momencie stania się użytkownikiem internetu i na pewno kiedy zostajesz przedsiębiorcą.

Odpowiedz sobie na pytanie, na ile świadomie komunikujesz osobistą markę, to kim jesteś i co oferujesz. Jak zarządzasz swoim profilem publicznym, czyli dostępnymi treściami na twój temat, by przedstawiały prawdziwą i najlepszą wersję Ciebie?

Aleksandra Ślifirska, w swojej książce „Rekiny biznesu w mediach„, niezwykle trafnie opisała pewne niuanse zmieniających się czasów. „Poziom otwartości komunikacyjnej w Polsce wciąż jest niedostateczny, a ludzie biznesu spięci, z wbudowanym przez lata przekonaniem, by lepiej się nie wychylać, bo więcej będzie z tego szkody niż pożytku(…) Rezerwat, symbol wycofania się z komunikacji publicznej, to efekt przekonania przedsiębiorców, że pieniądze lubią ciszę, a Polacy nie identyfikują się z ludźmi, którzy zarobili pierwszy milion (…) Prawda jest taka, że dobrze komunikujący się przedsiębiorca zawsze jest o parę kroków przed konkurencją i te parę kroków czyni go niekwestionowanym liderem (…) Wygrywają Ci, którzy są otwarci.”

Jak zadbać o profil publiczny, by komunikował kluczowym odbiorcom osobistej marki kim jesteś, co osiągnąłeś i co mogą zyskać w kontakcie z Tobą?

  1. Określ Twoje grupy docelowe (zazwyczaj przedsiębiorca, freelanser ma kilka grup docelowych a stosuje jeden komunikat do wszystkich)
  2. Określ krótki komunikat do odbiorców Twojej marki (przesłanie marki)
  3. Zaprojektuj estetykę Twojego przekazu (elegancka, artystyczna, klasyczna, tradycyjna, nowoczesna, zawsze dostosowana do oczekiwań i aspiracji Twoich odbiorców)
  4. Określ dominujące emocje, jakie chcesz zaprojektować swoim wizerunkiem w grupie odbiorców.
  5. Określ adekwatne narzędzia komunikacji, które najlepiej wyrażą twój przekaz (strona www, blog, zdjęcia, social media, portale, relacje z przedstawicielami konkretnych mediów)
  6. Określ, po czym rozpoznasz, że skutecznie komunikujesz swoją markę (określ mierzalne kryteria i wprowadzaj zmiany)

fot. Lidia Skuza Photography

Chcesz poznać narzędzia i stworzyć Twój profil publiczny zapisz się na warsztat:

AUTOPREZENTACJA KOBIETY SUKCESU. JAK W 2 SEKUNDY ZBUDOWAĆ AUTORYTET?

Related Posts

Zostaw komentarz